Edit
damaq-logo-bursa

Sevgiyle, bereketle, afiyetle...

Yemek sadece tattan ibaret değildir Urfa'da... Neredeyse her yemeğin yüzlerce yıllık bir tarihi ve hikayesi vardır bizim soframızda.

Tarihini öğreneni şaşırtan Çiğ Köfte; medeniyetler sofrasından sizlere sunulmak için Bursa'ya geldi!

Siz de çiğ köftenin tarihini merak ediyorsanız #damaqkebap 'ı takibe almayı ve bildirimlerinizi açmayı unutmayın!

Kebap hangi kültüre aittir?

10. yüzyılda İbn Sayyar el-Warraq tarafından yazılan Kitab al-Tabikh adlı yemek kitabında, Mezopotamya, Fars ve Arap mutfağının yemeklerinin çoğundan kısaca bahseder, ızgara veya tavada şiş tarifleri içerir.  Ayrıca, kıyılmış şişe etin Ortadoğu’da uzun bir geçmişi vardır. Avrupa’da et daha kolay erişilebilir çünkü daha fazla orman var ve etler büyük parçalar halinde kesiliyor. Bu bölgelere ek olarak, Asya ve Avrupa arasındaki geçişten çok önce Güney Amerika’da şişelenmiş et yemekleri de yenildi. Anticucho böyle bir yemektir.

 

Kebap kelimesi İngilizce’de şişte pişirilen herhangi bir küçük et parçasını tanımlamak için kullanılsa da, günümüzde kebap kelimesi genellikle İran ve Türkiye gibi bölgelerde Orta Çağ’da ortaya çıkan çeşitli et yemekleri ile ilişkilendirilmektedir.

Ortadoğu gibi yerlerde kebap çok uzun bir geçmişe sahip olsa da Türkler tarafından popüler hale getirilmiştir. Türk usulü kebaplar şişte yapılabileceği gibi, güveç, köfte ve diğer şekillerde de yapılabilmektedir.  Kebap mutfağı İslam’ın etkisiyle tüm dünyaya yayıldı.  Faslı gezgin İbn Battuta’ya göre, kebaplar Delhi Sultanlığı’nın (1206-1526) kraliyet evlerinde tüketilirdi. Aslında, yerliler genellikle kahvaltıda naan ekmeği ile kebap yerler.  Bugün Güney Asya barbeküsü bölgenin yerel mutfağı ile harmanlanmıştır.

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.